مبانی یونیکس و اینترنت - مقدمه

گاهی نداشتن دید اصولی و پایه نسبت به یک مسأله و فقدان یک مدل ذهنی مناسب برای آنچه که در حال اتفاق افتادن است، می تواند جلوی تفکر خلاقانه و رفع عیب موثر را بگیرد. این مطلب برای کمک به کاربران لینوکس و اینترنت که در حال یادگیری هستند در نظر گرفته شده است تا بتواند با زبانی ساده توضیح دهد که یونیکس یا لینوکس چگونه کار می کند.

فرض بر این است که شما با یک کامپیوتر اینتلی ( Intel ) کار می کنید.

ساختار پایه کامپیوتر

کامپیوتر یک تراشه پردازنده داخلی دارد که محاسبات واقعی را انجام می دهد. یک حافظه داخلی دارد که کاربران ویندوز آن را RAM و کاربران یونیکس اغلب آن را Core می نامند. پردازنده و حافظه بر روی مادربرد سوار هستند.

کامپیوتر همچنین دارای یک صفحه نمایش، یک کیبرد و یک هارد دیسک است و ممکن است دارای DVD/CD Drive و یا حتی Floppy Drive نیز باشد.

قطعات و اجزای کامپیوتر یا به صورت کارت های کنترلی به مادربرد وصل می شوند و یا به صورت تراشه به طور مستقیم بر روی مادربرد وجود دارند و عملکردی مشابه با کارت های کنترلی دارند.

کنترلر کیبرد در داخل برد کیبرد قرار دارد و همین امر باعث می شود که کیبرد به کارت کنترلی مجزا نیاز نداشته باشد.

بعدها در مورد جزییات نحوه عملکرد این قطعات صحبت خواهیم کرد ولی اکنون می خواهیم بدانیم این قطعات چگونه کنار هم و با هم، کار می کنند:

تمام قطعات کامپیوتر داخل یک کیس ( Case ) توسط یک گذرگاه ( BUS ) به هم وصل می شوند. منظور از گذرگاه، شبکه ای از خطوط و مسیرهای الکترونیکی است که تمام کارت های کنترل کننده چون کارت گرافیک، کارت صدا و ... به کمک آن به هم متصل می شوند. در حقیقت این گذرگاه بزرگراهی از داده بین پردازنده، صفحه نمایش و هر چیز دیگر می باشد.

PCI، ISA و PCMCIA از انواع گذرگاه ها می باشند. ISA گذرگاهی است که در سال ۱۹۸۰ در کامپیوترهای IBM استفاده می شد. PCI گذرگاهی است که در اکثر کامپیوترهای پیشرفته و مکینتاش ها مورد استفاده قرار می گیرد. گذرگاه PCMCIA نیز یک نوع از ISA با اتصالات کوچک است که در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پردازنده نمی تواند مستقیما هیچ یک از قطعات کامپیوتر را ببیند و مجبور است برای ارتباط با آن ها از گذرگاه استفاده کند. تنها زیرسیستمی که دسترسی سریع دارد و بسیار سریع عمل می کند، حافظه یا همان هسته است. برنامه ها هم برای اجرا لازم است که در هسته باشند.

زمانی که کامپیوتر برنامه یا داده ای را از روی هارد می خواند، آنچه در حقیقت اتفاق می افتد این است که پردازنده از طریق گذرگاه، درخواست خواندن از روی دیسک را به کنترلر دیسک ارسال می کند. مدتی بعد، کنترلر دیسک از طریق گذرگاه، سیگنالی را به پردازنده ارسال می کند که این سیگنال بیان می کند که داده، خوانده شده و در محل خاصی در حافظه قرار داده شده است. پردازنده هم برای دیدن این داده ها می تواند از گذرگاه استفاده کند.

کیبرد و صفحه نمایش نیز از طریق گذرگاه با پردازنده ارتباط برقرار می کنند ولی به روشی ساده تر. بعدها در این مورد توضیح خواهیم داد.

در حال حاضر شما به اندازه کافی می دانید زمانی که کامپیوتر روشن می شود چه اتفاقی می افتد.


/ 0 نظر / 254 بازدید